Öyküsü
aynen

Yaşım Çocuk

2013

aynen
aynen
aynen

2. stüdyo albümü “Yaşım Çocuk”un çalışmalarına 2012 yazında başlayan sanatçı, hep hayalini kurduğu, Türk Pop tarihinin efsanevi albümlerine ev sahipliği yapmış olan Erekli Tunç stüdyosunda kayda girdi. 

Prodüktörlüğünü, o zamanlar aynı sahneyi de paylaştığı müzisyen arkadaşları Can Güngör ve Cihan Mürtezaoğlu ile birlikte üstlenen Mabel Matiz, akustik band temalı albümünde yine ağırlıklı olarak kendi yazdığı şarkılara yer vermiştir. Yaratım sürecinde, Matiz’in “her sözünü hayranlıkla dinledim” dediği Rıza Erekli’nin de büyük desteği ve katkısı ile dört aylık yoğun bir sürecin ardından, albüm 5 Ocak 2013’te yayınlandı. 

Bütün düzenlemeleri Can Güngör ve Cihan Mürtezaoğlu tarafından yapılan çalışma, progresif rock izleri taşımaktaydı.

Albümün kapak görseli Elif Yemenici tarafından hazırlandı.

Fotoğrafları Dilan Bozyel çekti.

Mete Özgencil’le birlikte yazdıkları “Zor Değil” albümün çıkış şarkısı ve aynı zamanda ilk hiti oldu. Şarkının video klibi Gürcan Keltek tarafından çekildi. Anaakım radyo tvlerde yayınlanan ilk şarkısı olan Zor Değil’in ardından, bir Yıldız Tilbe cover’ı ve albümün 2. hiti olan “Aşk Yok Olmaktır” klibi yayınlandı. Can Saban tarafından çekilen klipte sanatçının yakın müzisyen arkadaşları rol aldı. Her iki şarkı da Türkiye resmi müzik listelerinde 1 numaraya kadar yükseldi ve konserlerin marş şarkıları haline geldi. Albümden Krallar, Alaimisema, Yaşım Çocuk, Kerem Gibi ve Tamburu Yokuştan gibi şarkılar zaman içinde öne çıktı. 

Yaşım Çocuk albümü 2013 yılı sonunda Milliyet Sanat okurları tarafından “Yılın Albümü” seçilmiştir. Sanatçı aynı yıl prestijli erkek dergisi GQ Türkiye tarafından Men Of The Year Ödülleri’nde “Yılın Müzisyeni” ödülüne layık görüldü.

2014 yılında, albümüne ismini veren Yaşım Çocuk şarkısına ek olarak cinsel ayrımcılık ve homofobiye karşı sözleriyle dikkat çeken Alaimisema şarkısının klipleri yayınlandı.