Öyküsü
aynen

Mabel Matiz

2011

aynen
aynen
aynen

Mabel Matiz’in, 11 Mayıs 2011'de çıkardığı, kendi adını taşıyan ilk albümü. Prodüktörlüğünü ve bütün aranjmanlarını Alper Gemici ve Mabel Matiz birlikte üstlenmişlerdir. Albüm Alper Erinç Müzik Prodüksiyon stüdyosunda kaydedilmiştir. 

Akustik band temalı çalışma, sanatçının ilk kez 2008 – 2010 yıllarında Myspace’te yayınladığı ve internette oldukça ses getiren akustik demolarının geliştirilmiş hallerinden oluşmaktadır. Albümün kapanış şarkısı bu demo kayıtlardan biridir.

Mabel Matiz, 2010’da Engin Akıncı’nın teklifi üzerine ilk albümünün çalışmalarına başladı. Sanatçı bu dönemde gündüzleri diş hekimi olarak çalışıyor, geceleri ise Alper Gemici ile birlikte albümün kayıtlarını gerçekleştiriyordu. İlk stüdyo denemesi olarak pek çok acemiliğe ev sahipliği yapan albümün kayıt süreci 1.5 yılda tamamlanmıştır. Kendi adını taşıyan, Birhan Keskin ve Yalçın Tosun’a ait iki şiir haricindeki tüm söz ve müziklerin sanatçıya ait olduğu, 12 şarkılık akustik band temalı ilk çıkış albümü 11 Mayıs 2011’de yayınlandı. Kapak görseli, sanatçının Myspace yıllarında kimliğini gizlemek için kullandığı, yakın arkadaşı Fatih Özülker tarafından hazırlanan ve kendisinin pastel boya ile resmedildiği portresiydi.

Albüm, tarzı itibariyle 80’ler ve 90’lar Türkçe Pop ve Rock müziğine saygı duruşu niteliği taşıyordu. Farklı vokal stili ve alışılmışın dışındaki şarkı sözleri sebebiyle albüm, anaakım piyasada neredeyse hiç yer bulamasa da, kemik bir dinleyici kitlesini yakalamayı başardı ve pek çok eleştirmenden olumlu not aldı. Müzik yazarı Naim Dilmener albümü “2011 yılının en iyi 10 albümü” arasında gösterdi ve sanatçı için “Bob Dylan” benzetmesini yaptı. 

2011 yazında Mabel Matiz albümünde yer alan Barışırsa Ruhum adlı şarkı TRT denetiminden geçemedi ve monitörizasyonu yasaklandı.