Öyküsü
aynen

Maya

2018

aynen
aynen
aynen
aynen
aynen

Mabel Matiz 2016 yılının sonbahar aylarında 4. stüdyo albümü için Sabi Saltiel ile ilk kez bir araya geldi ve iki yıla yayılacak oldukça yoğun bir üretim ve kayıt süreci böylelikle başladı. Sanatçı, köklere dönüşü vurguladığı, ilhamını Anadolu coğrafyasından ve Anadolu pop kültüründen alan 4. albümüne, annesinin adı olan “Maya” adını verdi ve bunu 2017 Haziran ayında paylaştığı özel bir fotoğrafla duyurdu. 

Prodüktörlüğünü Mabel Matiz ve Sabi Saltiel’in birlikte üstlendiği, 2016 - 2018 yılları arasında Gevrec Music Production stüdyosunda kaydedilen, 22 şarkı - 2 CD’den oluşan; içinde EDM, Anadolu folk, synth pop gibi pek çok türü barındıran ve bugün Anadolu Pop’un en güncel ve başarılı örneklerinden biri olarak kabul edilen Maya, 20 Haziran 2018’de yayınlandı. 

Maya’da bir şarkı haricindeki bütün söz ve besteler Mabel Matiz’e aittir. Yalnızca Sarmaşık adlı şarkıyı Sıla Gençoğlu ile birlikte yazmışlardır.

Aranjmanları ağırlıklı olarak Sabi Saltiel ve Mabel Matiz tarafından yapılan albümde, Taner Yücel, Başak Günak (Ah! Kosmos), Mark Dobson gibi prodüktörler de yer aldı. Yoğun retro synthler, ritüelik perküsyonlar, 80’s ve güncel drum kitleri ve daha pek çok akustik Türk müziği enstrümanı bir arada kullanılarak, çalışmanın bütününde ortak, eklektik bir sound yaratıldı.

Albümün fotoğraflarını Selçuk Danyıldız çekti ve kapak tasarımı StudioPul tarafından yapıldı. Sanat yönetimi ve moda danışmanlığını ise Anıl Can üstlendi. Styling’de geleneksel Türk folklör kıyafetleri güncel bir yaklaşımla ele alınarak yeniden hazırlandı.

Albümün ilk teklisi “Ya Bu İşler Ne”, 11 Ağustos 2017’de yayınlandı ve büyük etki yarattı. Mabel Matiz’in alışılagelmiş tarzını rijit bir şekilde dönüştürdüğü ilk anaakım EDM şarkısı olarak kayıtlara geçen, Anıl Can’la birlikte çektikleri pop art türündeki video klibiyle ayrıca ses getiren şarkı, Türkiye resmi listelerinde 1 numaraya kadar yükseldi. Şarkının klibi 44. Altın Kelebek Ödülleri’nde “En İyi Klip” ödülünü aldı ve o dönem kendinden sonra gelen pek çok Türkçe müzik videosuna pop art stili konusunda ilham oldu. 

Albümün 2. teklisi “Öyle Kolaysa” 2 Şubat 2018’de yayınlandı. Anadolu âşık geleneğine yakınsayan tavrı ve 70’ler Anadolu pop dünyasına yoğun göndermeleriyle büyük beğeni toplayan şarkının klibi Youtube’da ilk haftasında 10M izlendi, 3. ayında ise 100M izlenmeyi görerek dönemin rekorlarından birine imza attı. Ayrıca yıl sonu değerlendirmelerine göre 2018 yılında radyo ve tv’lerde en çok yayınlanan şarkı + klip oldu ve uzun süre Türkiye resmi listelerinde 1 numarada kaldı. Öyle Kolaysa bugün 260M’u geçen izlenme oranıyla tüm zamanların en çok izlenen Türkçe müzik videoları listesinde 10. sıradadır. Şarkı 2018 fizy Müzik Ödülleri’nde En İyi Single ödülünü aldı.

Sanatçı, Maya albümün yayınlandığı Haziran 2018’de itibaren, yaklaşık bir yıl boyunca albüme seri klipler çekmiştir. Anadolu coğrafyasının farklı noktalarında sinematik perspektiflerle çekilen, her seferinde farklı kültürel ve tarihi değerlerin vurgulandığı, kısa film tarzındaki bu video klip çalışmaları oldukça ses getirmiştir. Sırasıyla Sarmaşık (Sinan Tuncay), A Canım (Sinan Tuncay), Mendilimde Kırmızım Var (Erkan Arık), Çukur (Berat Tunç), Boyalı Da Saçların (Nesimi Yetik) ve Comme un animal (Gözde Karaoğlan) şarkılarına klip çekilmiştir. Bu şarkıların tamamı (Comme un animal hariç) müzik listelerinde 1 numaraya kadar yükselmiştir.

Maya, 2018 ve 2019 yıllarında Spotify’ın yıl sonu değerlendirmelerinde iki yıl peş peşe “yılın en çok dinlenen Türkçe pop albümü” oldu. Pop Dünyası adlı müzik sayfasının Mayıs 2020’de yayınladığı habere göre hâlen “Spotify’da en çok dinlenen Türkçe Pop albümü” ünvanını taşımaktadır. Albüm, Powertürk Müzik Ödülleri 2019’da, En Güçlü Erkek Şarkıcı, En Güçlü Albüm, En Güçlü Şarkı (Öyle Kolaysa) ve En Güçlü Klip (Sarmaşık) ödüllerini getirerek, sanatçıya 4 dalda birden ödül kazandırdı. 

Maya, kendine has eklektik soundu ve görsel vizyonuyla, güncel Türk müzik endüstrisi için büyük bir ilham kaynağı ve yol gösterici olmuş; anaakım müzikte uzun zamandır görülmeyen bir stilin neticesi olarak kısa sürede klasik albümler arasına girmiştir.