Bio

Mabel Matiz, asıl adıyla Fatih Karaca, 1985 Mersin Erdemli doğumlu. İlkokulu Tömük Dr. Mustafa Erden İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi ise Erdemli Anadolu Lisesi’nde okudu. Çocukluğunda yaşadığı konuşma ve ifade problemi sebebiyle müzik ve şiirle ilgilenmeye başladı.

Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde tamamlayan (2008) ve iki yıl kadar diş hekimliği yapan sanatçı, aynı yıllarda yazmaya başladığı ilk şarkılarıyla müziğe ağırlık verdi. 2008’de kimliğini gizlemek için oluşturduğu Mabel Matiz ismiyle dönemin popüler müzik platformu olan Myspace’te bir sayfa açtı. Burada ilk demolarını yayınladı ve kısa sürede internet üzerinde kemik bir dinleyici kitlesini yakaladı.

2011'de yayınlanan ilk albümüyle  akustik folk - band müziği çerçevelerinde başladığı profesyonel müzik kariyerine, bugüne dek 4 stüdyo albümü, pek çok ödül ve geniş bir müzikal arayışın neticesi olan, farklı janrlardan pek çok kolabrosyon sığdırdı. Sanatçı, adını annesinden alan ve köklere dönüşü vurguladığı son albümü Maya’da (2018) Anadolu ezgilerini elektronik altyapılarla buluştururken 70'lerin Anadolu Pop ve psikedelik dünyalarından yoğun bir şekilde etkilendi. (Maya Spotify’ın 2018 ve 2019 verilerine göre yılın en çok dinlenen Türkçe pop albümü oldu.)

Mabel Matiz, müziğinin yanı sıra sıradışı görsel perspektifiyle de önemli müzik videolarına imza atmış ve Türkiye kültürel mirasına önemli katkılarda bulunmuştur.
Sanatçı bugünlerde 5. albümü üzerinde çalışmaktadır.

Mabel Matiz 2010’lu yıllarda Türk Pop müziğinin dönüşümünde en önemli rollerden birini üstlenerek, arayışının simgesi haline getirdiği müziği ve multidisipliner duruşuyla, piyasa kurallarının değişimine katkıda bulundu. Müziğinin birleştiriciliği ve anaakım müzikte açtığı yeni kulvar, onu kısa sürede toplumun bütün kesimleri tarafından dinlenen ve sevilen klasik bir sanatçı haline getirdi. Besteleri Teoman, Göksel, Sıla, Ayşe Hatun Önal, Ceylan Ertem, Ayşegül Aldinç gibi önemli yorumcular tarafından seslendirilen sanatçı, Sezen Aksu, Selda Bağcan, Nükhet Duru, Gülden Karaböcek gibi duayen sanatçılarla ortak çalışmalara imza attı. Ayrıca Aysel Gürel, Aşık Mahzuni Şerif, Yıldız Tilbe, Mirkelam gibi önemli müzisyenlerin adına hazırlanan tribute albümlerinde yer aldı.